Katja Ståhl: Käytetään energiaa elämän liputtamiseen

Toimittaja-juontaja Katja Ståhl on suunnitellut vuoden 2025 Roosa nauhan.
”Tämän vuoden Roosa nauha symbolisoi ensisijaisesti elämän liputusta. Olen positiivisen psykologian kannalla. Meidän kannattaa ennemmin tukea hyviä asioita kuin vastustaa huonoja asioita. Se, mihin käytämme energiaa, vahvistuu.
Käytetään energiaa elämän liputtamiseen”, Katja Ståhl kehottaa.
Ståhl lähti mielellään mukaan Roosa nauha -kampanjaan.
”En äkkiä keksi tärkeämpää asiaa, johon lähteä mukaan. Suvussani on kuoltu paljon syöpään.”
Kolme tätiäni on kokenut syövän, heistä kaksi edesmenneitä. Yksi täti sairasti rintasyöpää, yksi keuhkosyöpää ja yksi vatsasyöpää. Mummini on kuollut syöpään ja myös äitipuoleni sairasti rintasyövän.
”Ne olivat pelottavia kokemuksia. Tuntui, että syöpä vaan tulee ja saa meidät kiinni yksi kerrallaan.”
Katjan kolme toivomusta
- Kehittyisipä syöpätutkimus siihen pisteeseen, että sairauteen ei tarvitsisi kuolla. Että se voitaisiin nujertaa. Kammottavimpia ovat aggressiiviset versiot, joita vastaan ei onnistuta vieläkään taistelemaan kunnolla. Syövän ei pitäisi olla lopullinen tuomio.
- Toivon, että uskallan vastedeskin elää sellaista elämää, että vaikka loppu tulisi, olisin nauttinut jokaisesta hetkestä. On tärkeää tehdä itsestään onnellinen, jotta voi olla mukava muille ihmisille.
- Toivon, että ymmärtäisin mihin asioihin voin vaikuttaa ja mihin en, ja reagoisin niihin sitä mukaa. Etten turhaan pilaisi hienoa elämääni kiristelemällä asioista, joille en voi mitään.
Teksti Anu Kytölä
Kuva Johanna Rontu