Sopivasti sattumia ja ruokarauhaa!
Vanhan sanonnan mukaan ei ole väliä mitä syö joulun ja uudenvuoden välillä vaan sillä mitä syö uudenvuoden ja joulun välillä.
Perinteinen suomalainen joulupöytä sisältää ravitsevia ja hyviä asioita: porkkana- ja lanttulaatikko sekä rosolli sisältävät paljon juureksia! Kalaa on monessa muodossa ja lihaakin voimme syödä kohtuudella. Eikä jälkiruoissakaan ei ole mitään pahaa.
Joulun aikaan ruokakolmion vähemmän suositeltavia sattumia sisältyy aterioihin, välipaloihin ja herkutteluhetkiin ehkä tavallista useammin.
Jos suhtautuminen ruokailuun on ollut mustavalkoista, voisiko joulun aika toimia hyvänä jaksona opetella sallivaa suhtautumista syömiseen? Nautitaan säännölliset ateriat kiireettömästi joka suupalasta nauttien. Kruunataan päivällinen jälkiruoalla ilman syyllisyyttä. Seuraava herkullinen ateria jälkiruokineen odottaa jo kulman takana, joten herkkuja voi opetella syömään kohtuudella.
Joulu on vain muutama päivä vuodessa.
Jouluna monella on aikaa kokoontua yhteen perheen ja muiden läheisten kanssa. Yhdessä syöminen tuo iloa ja saa usein ruoankin maistumaan paremmalta. Joulupöytä ei ole oikea paikka esitellä tietämystään pöydän antimien energia- tai rasvapitoisuudesta saatikka kommentoida läheisten painoa. Kaikilla on oikeus nauttia hyvästä ruoasta ilman syyllisyyden tunteita.
Maistuvia hetkiä hyvän ruoan ja seuran parissa.
Teksti Taija Puranen